Naposledy zobrazené

POZOR!

 PRI PREPRAVE RASTLÍN ODPORÚČAME ZRÝCHLENÚ PREPRAVU KURIEROM.

Milí zákazníci, dovoľujeme si Vás informovať že momentálne vybavenie objednávok sa pohybuje v rozmedzí CCA 2 týždňov. Rastliny sa nenarodili s ochranným obalom ako televízor alebo parfém vo fabrike preto je proces balenia a vybavovania objednávok odlišný. Ďakujeme za porozumenie. 

Rastlinka je živý a krehký "tovar" preto sa musí precízne zabaliť !  Rastliny balíme a odosielame v ten istý deň .Treba mať na pamäti že Internetové obchody s elektronikou alebo parfémami nepracujú so živým tovarom a preto je NEmožné RASTLINNÝ tovar obdržať v krátkom čase ako ste zvyknutí u predajcov neživého tovaru.

 

 

Vanilka

Cena 25.00
Dostupnosť: skladom +3
veľkosť:
K7 (10 - 15 cm)
Cena bez DPH: 20.83
Kód produktu: 211111
Výrobca: INEX plant
KS

Vanilka pochádza z Nového sveta – konkrétne z horúcich vlhkých pralesov Strednej Ameriky. Do Európy sa dostala pri španielskych objavných výpravách, kde bola pravdepodobne jedným z prvých korení s ktorými sa v Amerike Krištof Kolumbus stretol. Vanilka sa už od dávna používala na aromatizovanie čokolády, ktorú popíjali len najvyšší mayskí a neskôr aj aztécki vládcovia. Indiánska čokoláda však bola diametrálne vzdialená tomu, čo pod týmto názvom poznáme a konzumujeme dnes. Spenený, našľahaný nápoj sa pripravoval z pomletých, upražených a rozdrvených kakaových bôbov, kukuričnej múky a dochucoval sa nielen jemnou vanilkou ale často aj štipľavým chilli. Kvôli krvavo červenému zafarbeniu musela správna čokoláda Mayov a Aztékov obsahovať orellín (Bixa orellana), pričom takto pripravená mala vysokú hodnotu aj ako obeta bohom. Aztékovia hlavne v neskoršom období dosladzovali čokoládu prírodným medom. Vanilka sa po konkviste Mexika dostala aj do Európy ako jedno z najdrahších a najvzácnejších korení.  Dnes sa najkvalitnejšia vanilka pestuje na Madagaskare a na ostrove Réunion, vyváža sa však aj z jej pôvodnej vlasti – z Mexika a Guatemaly. Okrem pravej vanilky existujú ešte dva vzácne druhy korenia – tahitská vanilka (Vanilla tahitensis) s veľmi zaujímavou vanilkovo ovocnou vôňou a vanilka pompónová (Vanilla pompona) s medovo vanilkovou vôňou. Oba druhy sú však veľmi vzácne a pre korenie sa vo väčšom množstve nepestujú. Vanilku ako pravú terestrickú orchideu pestujeme v špeciálnom epifytickom substráte ktorý sa dá zakúpiť v našom internetovom obchode. Rastlinu pestujeme v celoročne teplej miestnosti (minimálne 18 °C) na veľmi svetlom mieste ale nie na priamom slnku, ktoré môže hlavne v lete dužinaté a mäkké listy popáliť, preto radšej volíme pritienenie inou vyššou rastlinou. Vanilka tiež potrebuje oporu okolo ktorej sa ovíja.  Kvitnú až staršie a bujne rastúce rastliny.