Späť na články | Autor : Juraj Liko
MRAZUVZDORNÝ CITRÓNOVNÍK
Dokáže prežiť zimu a poteší vás veľkou úrodou! Zistite, ako si dopestovať vlastné citróny bez obáv aj v našich podmienkach vo vašej záhrade.
Po návrate z dovolenky pri mori si mnohí z nás kladú otázku, či je možné pestovať tamojšie rastliny ako napríklad citrusy aj v našom chladnom klimatickom pásme, kde počas zimy pravidelne mrzne. Predstavte si, že oddychujete v lete na dvore, relaxujete na ležadle a nad vami sa vyníma citrónovník plný plodov, ktorý prezimuje aj u nás vysadený v pôde. Možno to znie ako sen, ale skutočne je to možné.
Keď som bol dieťa , moja prvá letná dovolenka s rodinou smerovala na Grécky ostrov Korfu kde som videl v záhradách krásne stromčeky citrusov s veľkým množstvom plodov. Vtedy som zistil že exotické rastliny ma fascinujú a chcem sa im ďalej venovať. Po príchode domov som si vypestoval svoj prvý citrónovník z plodu, ktorý som si kúpil v obchode. Stromček síce vyrástol, ale keď som ho vysadil von do záhrady, zimu neprežil. Vtedy som ešte netušil, že nie každý citrus môže rásť u nás v záhrade. Roky plynuli a ja som raz uvidel neobyčajný strom v záhrade jednej staršej pani. Tvrdila že je to citrónovník a že plody sú chutné! Síce sa trochu vzhľadovo líšil od bežného citrónu ale neodradilo ma to. Pani mi v rozhovore prezradila, že jej ho priniesol manžel ešte keď žil, a s úsmevom mi dovolila nazbierať si plné vedro plodov. Zaujalo ma, ako je možné, že takýto strom prežíva v našom prostredí. Keď bol internet ešte v plienkach začal som pátrať v encyklopédiách rastlín a v herbároch. Zistil som, že ide o citrónovníkovec pochádzajúci z východnej Číny. Môj detský sen sa naplnil a dnes sa z neho teším v záhrade a pri oberaní voňavých plodov s radosťou spomínam na pani ktorá ma k nemu doviedla.
Mrazuvzdorný citrónovník v záhrade
Citrónovníkovec trojlistý, príbuzný bežných citrónov, je výnimočný tým, že znesie aj silné mrazy a je schopný prezimovať aj v chladnejších oblastiach Slovenska. Tento mrazuvzdorný citrónovník je skvelou voľbou pre každého, kto túži mať na záhrade kúsok exotiky, no obáva sa, že mu rastlina v zime zmrzne.
Ako pestovať mrazuvzdorný citrónovník?
Mrazuvzdorný citrónovník je nenáročný na pestovanie. Pri výbere miesta v záhrade je dôležité zvoliť slnečné stanovisko, chránené pred severným vetrom. Hoci na pôdu nie je náročný, najlepšie sa mu darí v priepustnej, ílovitej pôde. Pri výsadbe môžeme na dno jamky pridať hrubší štrk, aby sa zabezpečil dobrý odtok vody.
Prečo je taký žiadaný?
Okrem svojej odolnosti voči mrazu má mrazuvzdorný citrónovník aj ďalšie výhody. Na jar ho pokrýva záplava bielych kvetov, ktoré z neho robia dominantu záhrady.
Na jeseň sa tieto kvety premenia na žlté plody, veľké 4 až 5 centimetrov, ktoré sú mimoriadne dekoratívne.
Plody majú hrubšiu šupku s plstnatým povrchom a ich sladkokyslá, aromatická šťava je ideálna na okyslenie nápojov, ako je čaj alebo limonáda. V domovine sa šťava z týchto plodov využíva aj na prípravu zálievok a dresingov.
Využitie v záhrade
Mrazuvzdorný citrónovník sa vyníma najmä v exotických záhradách, či už ako solitér uprostred trávnika, alebo v kombinácii s tmavozelenými ihličnanmi. Jeho nápadné kvitnutie a dekoratívne plody z neho robia zaujímavý prvok v každej záhradnej kompozícii. V niektorých krajinách sa používa aj ako živý plot, keďže jeho tŕne môžu slúžiť ako prirodzená ochrana proti neželaným návštevníkom.
Chcete si aj vy splniť svoj sen, tak ako ja, a každý rok si dopestovať vlastné citróny priamo vo vašej záhrade a to prakticky zadarmo? Teraz máte skvelú príležitosť!
Objednajte si mrazuvzdorný citrónovník ešte dnes a získajte k nemu špeciálnu výživu na 3 mesiace úplne zadarmo. Navyše, ak použijete môj zľavový kód CITRON50 , ušetríte ďalších 10 €. Neváhajte a začnite si užívať plody priamo z vašej záhrady!
Táto ponuka je limitovaná a platí len pre prvých 50 objednávajúcich!
Ak máte otázky alebo sa chcete podeliť s nami aj o vaše skúsenosti neváhajte nás kontaktovať.
Ak sa vám tento článok páčil, môžete ho zdieľať kliknutím na tieto tlačidlá nižšie: