Naposledy zobrazené

POZOR!

 PRI PREPRAVE RASTLÍN ODPORÚČAME ZRÝCHLENÚ PREPRAVU KURIEROM.

Milí zákazníci, dovoľujeme si Vás informovať že momentálne vybavenie objednávok sa pohybuje v rozmedzí CCA 2 týždňov. Rastliny sa nenarodili s ochranným obalom ako televízor alebo parfém vo fabrike preto je proces balenia a vybavovania objednávok odlišný. Ďakujeme za porozumenie. 

Rastlinka je živý a krehký "tovar" preto sa musí precízne zabaliť !  Rastliny balíme a odosielame v ten istý deň .Treba mať na pamäti že Internetové obchody s elektronikou alebo parfémami nepracujú so živým tovarom a preto je NEmožné RASTLINNÝ tovar obdržať v krátkom čase ako ste zvyknutí u predajcov neživého tovaru.

 

 

Kadidlovník pravý (Olibanum)

NOVINKA
Cena 100.00
Dostupnosť: skladom +2
veľkosť:
K7, K9 (5 a viac cm)
Cena bez DPH: 83.33
Kód produktu: 29251
Výrobca: INEX Plant
KS

Veľmi vzácna a priam kultová rastlina z Arábie- stromček, ktorý poskytuje pravé kadidlo - olibanum. Kadidlo bolo cenené už od nepamäti. Jeho cesta sa začína už v starej ríši Egypta, odkiaľ jeho využitie ako obety bohom prevzali takmer všetky nasledovné kultúry – grécka, rímska, židovská, arabská. Kadidlo bolo považované nielen za obetu, ale zároveň za element, ktorý zbožšťoval všedné pozemské veci. Rituálny význam kadidla bol nesmierny – prakticky pri žiadnom náboženskom ani magickom obrade nechýbal kadidlový dym. Preto bola jeho spotreba vždy veľmi vysoká, taká, že sa nedala pokryť a vyháňala cenu kadidla do závratných výšok. Najlepšie kadidlové zahrady sa nachádzali v staroveku v bájnej krajine Puntu, odkiaľ sa odvíjala jedna z najdôležitejších ciest staroveku – kadidlová cesta. Kadidlo bolo aj jedným z troch vzácnych darov (okrem myrhy a zlata) ktoré podarovali traja mudrci (králi) pri narodení malému Jezuliatku. Samotné kadidlo – Olibanum je zmes živíc a éterických olejov, ktoré po poranení vylučuje kôra kadidlovníka pravého, ktorý v súčasnosti rastie už len v obmedzených populáciách v Jemene, Ománe a južnej Arábii. V suchej polopúšti rastú tieto neveľké stromy veľmi pomaly, a ich prirodzená obnova je kvôli nepravidelnému kvitnutiu a veľmi slabej klíčivosti semien problematická. Práve preto je kadidlo dodnes cenné a často sa falšuje rôznymi lacnejšími náhradami. Kadidlovník je aj v kultúre naozaj vzácnou, veľmi pomaly rastúcou rastlinou, ktorá sa vyskytuje len vo veľkých a špecializovaných zbierkach. Práve pre jeho špecifické nároky, pomalý rast a najmä veľmi obtiažne rozmnožovanie je cena rastlín, ak sa vôbec do predaja dostanú vysoká. Kadidlovník je vhodný ako exkluzívny darček najmä pre skúsenejších pestovateľov, ktorí bez problémov zvládli pestovanie rôznych druhov myrhovníkov.