Naposledy zobrazené

POZOR!

 PRI PREPRAVE RASTLÍN ODPORÚČAME ZRÝCHLENÚ PREPRAVU KURIEROM.

Milí zákazníci, dovoľujeme si Vás informovať že momentálne vybavenie objednávok sa pohybuje v rozmedzí CCA 2 týždňov. Rastliny sa nenarodili s ochranným obalom ako televízor alebo parfém vo fabrike preto je proces balenia a vybavovania objednávok odlišný. Ďakujeme za porozumenie. 

Rastlinka je živý a krehký "tovar" preto sa musí precízne zabaliť !  Rastliny balíme a odosielame v ten istý deň .Treba mať na pamäti že Internetové obchody s elektronikou alebo parfémami nepracujú so živým tovarom a preto je NEmožné RASTLINNÝ tovar obdržať v krátkom čase ako ste zvyknutí u predajcov neživého tovaru.

 

 

Mrazuvzdorná mučenka

Cena 19.50
Dostupnosť: skladom +10
Cena bez DPH: 16.25
Kód produktu: 32311
Výrobca: INEX Plant

Liečivá rastlina s nádhernými kvetmi a chutnými plodmi, ktorú v južných oblastiach Slovenska môžete vysadiť priamo do záhrady – tak by sa v skratke dala charakterizovať táto zriedkavo pestovaná rastlina. Mučenky fascinujú pestovateľov po celom svete najmä kvôli fantastickým kvetom, v ktorých ich objavitelia rozoznali nástroje, ktorými bol mučený Ježiš – od tejto podoby sa teda odvíja aj názov rastliny. Takmer všetky druhy pochádzajú zo subtropických až tropických oblastí Ameriky, sú teda vhodné skôr na pestovanie v byte alebo na balkóne tak že ich prezimujeme v bezmrazových priestoroch. Mrazuvzdorná mučenka však pochádza z južných a východných štátov USA kde rastie na slnečných stráňach a čistinách v lesoch. Na zimu rastlina zaťahuje a v tomto stave vydrží aj mrazivé zimné počasie. Táto liana dorastá do dĺžky až niekoľkých metrov a v záhrade sa popína po pripravenej opore – mriežke, okolo plota prípadne pergoly. Uprostred leta upúta rastlina na prvý pohľad veľkými, až 10 cm kvetmi s neobvyklou stavbou a  fialovo bielou farbou. Kvety navyše intenzívne voňajú. Po opelení sa z nich vyvíjajú zeleno žlté plody veľkosti menšieho slepačieho vajca so sladkokyslou chuťou trochu pripomínajúce známejšiu marakuju. Indiánske kmene Čerokíov z nich dodnes pripravujú rozličné pochúťky, veľkej obľube sa tešia aj medzi americkými záhradkármi. Rastlina je však asi najvýznamnejšia svojimi liečivými vlastnosťami a to dokonca natoľko, že je uznávanou súčasťou liekopisu aj v západnej Európe. Jej vňať a korene totiž obsahujú niekoľko zlúčenín (Chrysín apigenín, luteolín, kvercetín, kempferol a iné), ktoré majú významný sedatívny účinok, ukľudňujú, znižujú tlak krvi, pôsobia proti nervozite, kŕčom a tlmia bolesť. Vňať mučenky je preto nepostrádateľnou súčasťou rôznych fytoterapeutických prípravkov proti stresu, nespavosti, podráždenosti, hystérii a iných ochorení ktoré sa spájajú s modernou uponáhľanou dobou. Mrazuvzdornú mučenku vysádzame na slnečné, chránené miesto v záhrade k opore, okolo ktorej sa ovíja. Na zimu koreňovú oblasť chránime hrubšou vrstvou nástielky z lístia, kôry alebo suchšieho izolačného materiálu. Mučenky nemajú rady premokrené stanoviská.