Naposledy zobrazené

 

Zmena zasielania živých rastlín jesenná sezóna 2021  :  
Milí zákazníci.  Rastlina je živý a krehký "tovar" preto sa musí precízne zabaliť !  Rastliny majú svoju sezónu a sú z rôznych klimatických pásiem preto nie je možné niektoré rastliny poslať v jednej zásielke a je nutné v záujme čo najlepšieho ujatia rastliny zásielku rozdeliť . Rastliny balíme a odosielame v ten istý deň preto sa rastliny nezničia následkom sucha alebo sparenia. Upozorňujeme že rastliny nie sú parfém , elektronika alebo oblečenie preto vybavenie objednávky môže trvať dlhšie ako pri neživom tovare.

Ďakujeme za porozumenie :-)

 

 

Origanum dictamnus - Dobromyseľ krétska

Kód produktu: 01241
Výrobca: INEX plant
Dostupnosť: dočasne vypredané
Cena bez DPH: 6.50
6.50

Ak ste si do objednávky vložili aj túto rastlinu , upozorňujeme že Vašu objednávku budeme môcť vybaviť až po termíne ( Apríl ) 15.04. Ak nechcete takú dobu čakať , odporúčame vám vytvoriť si dve nezávislé objednávky.

Táto efektná bylinka pokrytá kožúškom strieborných hebkých chĺpkov je skutočnou kráľovnou liečivých bylín Kréty. Na Kréte sa rozvinula jedna z najstarších európskych civilizácií – Minójska civilizácia ktorej centrom bol práve palác Knóssos považovaný neskôr v klasickom gréckom období za sídlo bájneho Minotaura. Práve do týchto najstarších čias spadá história a tradícia tejto cennej liečivej bylinky. Odpradávna rastie táto dobromyseľ v najvyšších polohách Krétskeho pohoria Lefka Óri (Biele hory). Na liečivé vlastnosti dobromysle sa prišlo náhodne, kedy divé krétske kozy, ktoré zasiahol šíp vyhľadali jej vňať a po požití sa rany zázračne uzdravili. Dobromyseľ dodnes patrí k najobľúbenejším liečivým rastlinám Kréty. Vňať je považovaná za univerzálny liek, tonikum a afrodiziakum. Používa sa na prípravu čaju alebo samotná alebo v zmesi faskomilo, ktorú tvorí 10 druhov bylín (okrem iného saturejka, mäta, tymián, šalvia) a ktorá sa pripravuje na juhu pri meste Lentas. Táto zmes má asi pôvod v antickom Asklespione z Lentasu. Táto bylinka je neoceniteľná najmä pri nachladnutiach, problémoch so žalúdkom a črevami, problémoch so slezinou, reumatizme a pri ťažkých pôrodoch. Z dobromysle krétskej sa varí ukľudňujúci čaj a prostriedok liečiaci rany. Hoci donedávna sa dala dobromyseľ krétska kúpiť len v podobe čaju pri dovolenke na Kréte, dnes si ju môžete vypestovať na slnečnom mieste na balkóne alebo v zahrade, kde ju treba v zime chrániť pred mrazmi a vlhkosťou vhodným zimným krytom.