Naposledy zobrazené

 

Zmena zasielania živých rastlín jesenná sezóna 2021  :  
Milí zákazníci.  Rastlina je živý a krehký "tovar" preto sa musí precízne zabaliť !  Rastliny majú svoju sezónu a sú z rôznych klimatických pásiem preto nie je možné niektoré rastliny poslať v jednej zásielke a je nutné v záujme čo najlepšieho ujatia rastliny zásielku rozdeliť . Rastliny balíme a odosielame v ten istý deň preto sa rastliny nezničia následkom sucha alebo sparenia. Upozorňujeme že rastliny nie sú parfém , elektronika alebo oblečenie preto vybavenie objednávky môže trvať dlhšie ako pri neživom tovare.

Ďakujeme za porozumenie :-)

 

 

Zemné mandle - šachor jedlý

Kód produktu: 12101
Výrobca: INEX plant
Dostupnosť: dočasne vypredané
Cena bez DPH: 4.58
5.50

Ak ste si do objednávky vložili aj túto rastlinu , upozorňujeme že Vašu objednávku budeme môcť vybaviť až po termíne ( Apríl ) 15.04. Ak nechcete takú dobu čakať , odporúčame vám vytvoriť si dve nezávislé objednávky.

Zemné mandle, alebo Chufa ako sa táto rastlina v arabskom jazyku nazýva sú jednou z najstarších pestovaných plodín vôbec. Vykopávky v starom Egypte dokázali, že tento šachor sa pestoval už v roku 6000 p.n.l. a patril k významnej zložke potravy starovekých Egypťanov. Rastlina má dlhé vegetačné obdobie, počas ktorého rastie nadzemná časť pripomínajúca trávu tým rýchlejšie, čím viac slnka a vody má rastlina k dispozícii. Na jeseň nadzemná časť zaťahuje, ale pod zemou sú vyvinuté drobné hľúzky vynikajúcej chuti a výživnej hodnoty, ktoré sa následne zberajú a používajú na konzum. Oriešková, sladkastá chuť hľúzok z nich robí hodnotnú potravinu, ktorá sa konzumuje priamo, alebo sa spracúva na nápoj „horchata“, ktorý je najobľúbenejší v španielskej Valencii. Rozmixované zemné mandle sa rozmiešajú s cukrom a vodou a vzniká mliečny nápoj, ktorý sa dá dokonca ako náhrada mlieka aj použiť a miestne sa z neho vyrábajú fermentované produkty ako jogurt a tofu a je vhodné aj pre ľudí, ktorí netolerujú laktózu v mlieku. Zemné mandle obsahujú až dvakrát viac škrobu ako zemiaky, ale zároveň obsahujú aj vysoké množstvo fosforu a draslíka, vitamínov E a C ktoré sú cennými antioxidantmi. K tým treba ešte pripočítať až 82 % obsah nenasýtených mastných kyselín z celkového obsahu tukov a obsah fytosterolov aby sme dostali skutočnú nutričnú hodnotu zemných mandlí. Traduje sa, že zemné mandle používala aj Kleopatra. Jej tajomstvo odhalil kozmetický priemysel, ktorý zistil, že pasta zo zemných mandlí chráni pleť pred starnutím a omladzuje ju práve kvôli vysokému obsahu antioxidantov a nenasýtené mastné kyseliny vyhladzujú účinne vrásky. Rastlina sa pestuje veľmi jednoducho a aj v malom kvetináči či miske môžete koncom sezóny zberať množstvo vlastných chutných zemných mandlí.