Maca - koreň práškový 100g

Cena 7.80
Dostupnosť: vypredané
Cena bez DPH: 6.50
Kód produktu: P8511

Maca je prastará plodina ktorú pestovali Inkovia a viaceré civilizácie pred nimi vysoko v horách kvôli cenným dietetickým a liečivým účinkom. Výživná hodnota koreňa maky, ktorý je zhrubnutý a vzdialene pripomína koreň reďkovky je naozaj vysoká, podobne ako pri obilninách. Koreň maky totiž obsahuje 10 až 14 % proteínov, 8,5 % vlákniny a len 2,2 % tukov. Veľmi bohatý je na minerálne látky ako vápnik a draslík a tiež mikroelementy z ktorých najvýznamnejšie sú železo, jód, meď , mangán a zinok. Z tukov prevažujú linoleová, palmitová a oleová kyselina rovnako ako 19 aminokyselín. Pozoruhodné zlúčeniny v koreni maky sú hlavne glukozinoláty – glukotropaeolín a n – metoxyglukotropaeolín, ktorý spolu s p- metoxybenzylizotiokyanátom sú zodpovedné za afrodiziakálne účinky maky. Maka sa pestuje v nadmorskej výške 3500 až 4000 metrov na priepustných pôdach ako dvojročná rastlina. Zhrubnutý koreň sa zberá a konzervuje sušením, ktoré najlepšie zachováva jeho výživné hodnoty. Sušený koreň sa melie na prášok z ktorého sa dá piecť nielen chlieb ale varí sa z neho aj chicha, čo je istý druh peruánskeho piva. Maka sa pestuje najviac v okolí vysokohorského jazera Junín v strednom Peru. Je nielen veľmi hodnotnou potravinou, ale svoje využitie našla najmä v poslednom období ako vynikajúci doplnok stravy pre ťažko fyzicky i psychicky pracujúcich ľudí, športovcov, najmä kulturistov ktorí ocenia aj bohaté zastúpenie bielkovín a aminokyslín pre stavbu svalstva. Navyše maka jedinečným spôsobom podporuje libido u mužov aj u žien, a vďaka obsahu izotiokyanátových zlúčenín pôsobí ako silné afrodiziakum, pretože stimuluje produkciu nielen testosterónu u mužov, ale aj progesterónu a estradiolu u žien. Viaceré štúdie dokázali, že maka dodáva organizmu energiu, znižuje napätie a úzkosť a zlepšuje sexuálne funkcie u oboch pohlaví. U mužov navyše zlepšuje produkciu a objem semena. Makou a jej významom pre zdravie sa podrobne zaoberá aj Národný inštitút zdravia v USA a maka sa stala centrom pozornosti vedcov už od 90 rokov minulého storočia. Prášok z koreňa maky môže pomôcť aj v rekonvalescencii pri dlhých a ťažkých ochoreniach, ktoré sú spojené s úbytkom svalovej hmoty a kachexiou.

Použitie: 1 lyžičku práškovej maky rozmiešať v malom množstve šťavy alebo vody a vypiť najlepšie ráno pri raňajkách, maximálne 5 g denne. Neprekračovať odporúčanú dávku. Nie je určená pre tehotné, kojace ženy a malé deti. Nenahrádza pestrú stravu. Krajina pôvodu – Peru.  Upozornenie
Podľa nariadenia EP a rady ES č. 1924 z roku 2006, nemôžu byť žiadnym potravinám priraďované iné výživové a zdravotné tvrdenia okrem povolených. Všetky informácie o výživových a zdravotných tvrdeniach uvedené na našej stránke sú len súborom informácií voľne prístupných z domácich a zahraničných informačných zdrojov a za žiadnych okolností nie sú dôkazom o skutočnom pôsobení potraviny prípadne jej nutričných a liečivých účinkoch. Pokiaľ chce spotrebiteľ presné informácie podložené odbornými a vedeckými štúdiami je dôležité oboznámiť sa s nimi prostredníctvom všetkých dostupných odborných zdrojov. Možné pozitívne ale aj nežiadúce účinky potraviny treba pred použitím vždy vopred konzultovať so svojím lekárom!