Naposledy zobrazené

Zmena zasielania živých rastlín zimná / jarná sezóna 2020.

Milí zákazníci, dovoľujeme Vás informovať že momentálne zasielame rastliny ktoré nie sú náchylné na pokles teplôt. Rastlinka je živý a krehký "tovar" preto sa musí precízne zabaliť !  Rastliny balíme a odosielame v ten istý deň .Treba mať na pamäti že Internetové obchody s elektronikou alebo parfémami nepracujú so živým tovarom a preto je možné takýto tovar obdržať v krátkom čase ako ste zvyknutí.

 

 

Kolový orech - sušený mletý 50g

Cena 4.80
Dostupnosť: vypredané
Cena bez DPH: 4.00
Kód produktu: P7111

Kolové orechy boli po stáročia veľmi vyhľadávaným a cenným tovarom v západnej a rovníkovej Afrike. Mimo oblasť svojho pôvodu neboli veľmi známe. Význam orechov kola je predovšetkým v tom, že sú silným stimulantom CNS, ktorý má schopnosť dlhodobo tlmiť pocit hladu, znižuje bolestivosť a má afrodiziakálne účinky. Práve pre schopnosť tlmiť hlad sa dnes orechy kola veľmi efektívne využívajú pri redukčných diétach, kedy zároveň vyčerpaný organizmus podporia ďalšie látky ktoré tieto orechy obsahujú – kofeín, theobromín, tanín, d katechín, i epikatechín a iné. Hoci existuje viacero druhov koly, z ktorých sa zberajú orechy využívané rôznymi africkými kmeňmi ako liek a pochutina, asi najväčší význam majú Kola lesklá (Cola nitida) zo Západnej a Kola špicatá (Cola acuminata) z rovníkovej Afriky. Stromy koly dorastajú do strednej veľkosti a darí sa im podobne ako najbližšiemu americkému príbuznému kakaovníku vo vlhkej horúcej klíme dažďových pralesov, kde sa nielen pôvodne vyskytujú ale v súčasnosti aj pestujú na plantážach. Oriešky kola podľa druhu dosahujú veľkosť 2 až 6 centimetrov a sú uložené v plodoch hviezdicového tvaru. Ich farba je pri druhu kola lesklá  fialová alebo naopak biela, pričom v rôznych oblastiach spotreby sa cenia viac biele ako fialové plody alebo naopak. U nás je kola známa najviac asi ako zložka množstva obľúbených nápojov typu Cola (Coca- cola, Pepsi cola, Kofola a iné). Nápoj Coca cola vyrobil po prvý krát americký lekárnik zo štátu Georgia – John Pemberton, ktorý okrem orechov koly využil aj extrakt kokových listov, cukor, oxid uhličitý a vodu. Obľúbenosť nápoja stúpala závratnou rýchlosťou, a nezastavil ju ani neskorší zákaz užívania kokaínu ktorý znamenal zmenu pôvodnej receptúry. V súčasnosti majú kolové nápoje už len málo spoločného s pôvodnou receptúrou a väčšina zložiek využívaných pri príprave sa získava synteticky. Pokiaľ použijete mletý orech kola, môžete si pripraviť vlastný autentický kolový nápoj aj doma. Trpká a postupne sladká chuť, výrazný stimulačný efekt a oddialenie pocitu hladu to všetko oceníte nielen pri redukčnej diéte, ale aj pri fyzickom či psychickom vyčerpaní, skúškach, či príprave na náročný fyzický či psychický výkon. Šálka horúcej koly povzbudí viac ako káva, ale zároveň má dlhší účinok a jemnejšiu zaujímavejšiu chuť, ktorá je príjemná aj pre tých ktorí nemajú radi horkú chuť kávy.

Príprava: 1 až 2 lyžičky prášku sa zalejú 300 ml vriacej vody a nechajú sa 15 min macerovať. Výborný nápoj sa dá pripraviť aj zaliatím 1 lyžičky horúceho mlieka a dosladením, čím si pripravíme tzv. Colacao – jemnejšie a úplne špecifické africké kakao. Neprekračovať odporúčané dávkovanie! Obsahuje kofeín, nápoj nie je vhodný pre malé deti, tehotné a kojace ženy!


Upozornenie

Podľa nariadenia EP a rady ES č. 1924 z roku 2006, nemôžu byť žiadnym potravinám priraďované iné výživové a zdravotné tvrdenia okrem povolených. Všetky informácie o výživových a zdravotných tvrdeniach uvedené na našej stránke sú len súborom informácií voľne prístupných z domácich a zahraničných informačných zdrojov a za žiadnych okolností nie sú dôkazom o skutočnom pôsobení potraviny prípadne jej nutričných a liečivých účinkoch. Pokiaľ chce spotrebiteľ presné informácie podložené odbornými a vedeckými štúdiami je dôležité oboznámiť sa s nimi prostredníctvom všetkých dostupných odborných zdrojov. Možné pozitívne ale aj nežiadúce účinky potraviny treba pred použitím vždy vopred konzultovať so svojím lekárom!