Naposledy zobrazené

POZOR!

 PRI PREPRAVE RASTLÍN ODPORÚČAME ZRÝCHLENÚ PREPRAVU KURIEROM.

Milí zákazníci, dovoľujeme si Vás informovať že momentálne vybavenie objednávok sa pohybuje v rozmedzí CCA 2 týždňov. Rastliny sa nenarodili s ochranným obalom ako televízor alebo parfém vo fabrike preto je proces balenia a vybavovania objednávok odlišný. Ďakujeme za porozumenie. 

Rastlinka je živý a krehký "tovar" preto sa musí precízne zabaliť !  Rastliny balíme a odosielame v ten istý deň .Treba mať na pamäti že Internetové obchody s elektronikou alebo parfémami nepracujú so živým tovarom a preto je NEmožné RASTLINNÝ tovar obdržať v krátkom čase ako ste zvyknutí u predajcov neživého tovaru.

 

 

Kola lesklá

Cena 30.00
Dostupnosť: vypredané
Cena bez DPH: 25.00
Kód produktu: 2461
Výrobca: INEX Plant

Zasielame od 15. apríla!

Cola nitida

Jeden z dvoch komerčne najvyužívanejších druhov koly ktorá pochádza zo západnej Afriky, kde sa najčastejšie pestuje aj voľne rastie od Pobrežia Slonoviny až po Nigériu.

Kolové orechy boli po stáročia veľmi vyhľadávaným a cenným tovarom v západnej a rovníkovej Afrike. Mimo oblasť svojho pôvodu neboli veľmi známe. Význam orechov kola je predovšetkým v tom, že sú silným stimulantom CNS, ktorý má schopnosť dlhodobo tlmiť pocit hladu, znižuje bolestivosť a má afrodiziakálne účinky. Práve pre schopnosť tlmiť hlad sa dnes orechy kola veľmi efektívne využívajú pri redukčných diétach, kedy zároveň vyčerpaný organizmus podporia ďalšie látky ktoré tieto orechy obsahujú – kofeín, theobromín, tanín, d katechín, i epikatechín a iné. Hoci existuje viacero druhov koly, z ktorých sa zberajú orechy využívané rôznymi africkými kmeňmi ako liek a pochutina, asi najväčší význam majú Kola lesklá (Cola nitida) zo Západnej a Kola špicatá (Cola acuminata) z rovníkovej Afriky. Stromy koly dorastajú do strednej veľkosti a darí sa im podobne ako najbližšiemu americkému príbuznému kakaovníku vo vlhkej horúcej klíme dažďových pralesov, kde sa nielen pôvodne vyskytujú ale v súčasnosti aj pestujú na plantážach. Oriešky kola podľa druhu dosahujú veľkosť 2 až 6 centimetrov a sú uložené v plodoch hviezdicového tvaru. Ich farba je pri druhu kola lesklá  fialová alebo naopak biela, pričom v rôznych oblastiach spotreby sa cenia viac biele ako fialové plody alebo naopak. U nás je kola známa najviac asi ako zložka množstva obľúbených nápojov typu Cola (Coca- cola, Pepsi cola, Kofola a iné). Nápoj Coca cola vyrobil po prvý krát americký lekárnik zo štátu Georgia – John Pemberton, ktorý okrem orechov koly využil aj extrakt kokových listov, cukor, oxid uhličitý a vodu. Obľúbenosť nápoja stúpala závratnou rýchlosťou, a nezastavil ju ani neskorší zákaz užívania kokaínu ktorý znamenal zmenu pôvodnej receptúry. V súčasnosti majú kolové nápoje už len málo spoločného s pôvodnou receptúrou a väčšina zložiek využívaných pri príprave sa získava synteticky. Pokiaľ použijete mletý orech kola, môžete si pripraviť vlastný autentický kolový nápoj aj doma. Trpká a postupne sladká chuť, výrazný stimulačný efekt a oddialenie pocitu hladu to všetko oceníte nielen pri redukčnej diéte, ale aj pri fyzickom či psychickom vyčerpaní, skúškach, či príprave na náročný fyzický či psychický výkon. Šálka horúcej koly povzbudí viac ako káva, ale zároveň má dlhší účinok a jemnejšiu zaujímavejšiu chuť, ktorá je príjemná aj pre tých ktorí nemajú radi horkú chuť kávy.

Stromček koly má na pestovanie podobné nároky ako kakaovník, teda teplo, vlhko a polotieň. V európskych zbierkach sa zriedkavo pestuje v tropických skleníkoch, kde mu vyhovuje aj vyššia vzdušná vlhkosť. Skúsenejší pestovatelia však kolu zvládnu aj pri pestovaní v bytových podmienkach. Klenot pre zberateľov raritných rastlín.