Naposledy zobrazené

Zmena zasielania živých rastlín zimná / jarná sezóna 2020.

Milí zákazníci, dovoľujeme Vás informovať že momentálne zasielame rastliny ktoré nie sú náchylné na pokles teplôt. Rastlinka je živý a krehký "tovar" preto sa musí precízne zabaliť !  Rastliny balíme a odosielame v ten istý deň .Treba mať na pamäti že Internetové obchody s elektronikou alebo parfémami nepracujú so živým tovarom a preto je možné takýto tovar obdržať v krátkom čase ako ste zvyknutí.

 

 

Graviola - drvený list 40g

Cena 3.95
Dostupnosť: vypredané
Cena bez DPH: 3.29
Kód produktu: P6111

Graviola, alebo iným domácim názvom Guanábana, latinsky Annona muricata je nižší, do 10 metrov dorastajúci stromček s úhľadnými kopijovitými lesklými listami, hladkou kôrou a kvetmi a plodmi, ktoré vyrastajú priamo na kmeni a na starších konároch. Tento jav sa nazýva kauliflória, a je častý najmä pri rôznych tropických stromoch. Vyskytuje a pestuje sa nielen v povodí Amazonky, ale v celej severnej oblasti Južnej Ameriky, v Strednej Amerike až po Mexiko a na ostrovoch v Karibiku. Jej pomerne veľké rozšírenie a značná obľuba sa dá vysvetliť predovšetkým jej plodmi. Plody, resp. presnejšie súplodia Gravioly dorastajú bežne až do veľkosti detskej hlavy a dosahujú hmotnosť až 3 kilogramy. Pod hladkou zelenou šupkou s drobnými mäkkými ostňami (podľa nich dostala slovenský názov Anona mäkkoostnatá) sa ukrýva vláknitá, ale veľmi chutná dužina s množstvom veľkých lesklých čiernych semien. Plody sú chuťovo naozaj výnimočné, chuťou pripomínajúce osviežujúci broskyňový puding s jemným podtónom banánu alebo hrušky. Plody Gravioly su nielen prvotriedne stolové ovocie, ale sa aj spracúvajú na džemy, sirupy, zmrzliny, pyré a džúsy, najmä v krajinách kde sa tento druh pestuje. Naozaj len v poslednom čase prenikli na verejnosť aj informácie o zázračných liečivých účinkoch tohto stromu. 

Účinky opisované v literatúre  

Už dávno boli amazonským indiánom známe liečivé účinky tohto stromu pri klasických ochoreniach. Kôra, listy a korene pôsobia ako sedatívum, antispasmodikum, hypotenzívum a nervové sedatívum. V Peruánskej oblasti sa čajom z listov lieči cukrovka, v Brazílii sa zasa odvar z kôry používa na podporu funkcie pečene. Z nezrelých plodov a z listov macerovaných v oleji sa vyrábajú účinné domáce lieky proti neuralgii, artritíde a svalových bolestiach. V oblasti Karibiku k tomuto využitiu pristupuje liečba hypertenzie, chrípky, rozdrvené semená sa používajú na vypudenie parazitov z čriev.

Prvé výskumy s Graviolou sa začali už v 40 rokoch minulého storočia. Predmetom záujmu sa stali zaujímavé zlúčeniny, ktoré suú obsiahnuté v listoch , kôre a koreňoch s názvom anonové acetogeníny. Tri navzájom nezávislé skupiny v najmenej ôsmich klinických štúdiách potvrdili, že tieto zlúčeniny majú silné protinádorové účinky a vysokú selektívnu toxicitu proti rakovinovým bunkám bez toho aby poškodzovali bunky ktoré sú zdravé. Navyše, selektívna toxicita pri niektorých anonacetogenínoch bola potvrdená už pri veľmi nízkych dávkach. Až v roku 1998 boli publikované ďalšie štyri vedecké práce, ktoré bližšie špecifikujú tieto výnimočné zlúčeniny a ich lokalizáciu rozšírili aj na ďalšie druhy a rody z čeľade anonovitých. Výskumu anonacetogenínov sa začala venovať najmä Purdue University v štáte Indiana a financoval ich Národný ústav pre výskum rakoviny. Z výskumov vyšlo najmenej 9 amerických a medzinárodných patentov na antikarcinogénne a insekticídne využitie anonacetogenínov.

Anonacetogeníny môžu selektívne inhibovať aj rast rakovinových buniek ktoré sú rezistentné voči adriamycínu – chemoterapeutiku, ktoré je síce veľmi účinné ale zároveň vysoko toxické pre zdravé bunky.

viac... >klikni sem<


Príprava odvaru:

1 lyžicu namočíme do 700ml studenej vody, potom povaríme 5 minút, necháme macerovať 5 minút. Pije sa 3 krát denne jeden pohár odvaru

Upozornenie: Nenahradzuje pestrú stravu. Nevhodná pre tehotné a kojace ženy. Neprekračovať doporučené denné dávkovanie. Skladovať na suchom a tmavom mieste mimo dosahu detí.

Upozornenie

Podľa nariadenia EP a rady ES č. 1924 z roku 2006, nemôžu byť žiadnym potravinám priraďované iné výživové a zdravotné tvrdenia okrem povolených. Všetky informácie o výživových a zdravotných tvrdeniach uvedené na našej stránke sú len súborom informácií voľne prístupných z domácich a zahraničných informačných zdrojov a za žiadnych okolností nie sú dôkazom o skutočnom pôsobení potraviny prípadne jej nutričných a liečivých účinkoch. Pokiaľ chce spotrebiteľ presné informácie podložené odbornými a vedeckými štúdiami je dôležité oboznámiť sa s nimi prostredníctvom všetkých dostupných odborných zdrojov. Možné pozitívne ale aj nežiadúce účinky potraviny treba pred použitím vždy vopred konzultovať so svojím lekárom!