Naposledy zobrazené

Zmena zasielania živých rastlín Jesenná sezóna 2018  :  Milí zákazníci.  Dovolujeme si vás informovať že momentálne dodanie živých rastlín môže trvať cca 2 týždeň od objednania.  Rastlinka je živý a krehký "tovar" preto sa musí precízne zabaliť !  Rastliny balime a odosielame v ten ist deň .

Treba mať na pamäti že Internetové obchody s elektronikou alebo parfémami nepracujú so živým tovarom a preto je možné takýto tovar obdržať v krátkom čase ako ste zvyknutí . 

ŽIVÉ RASTLINY ZASIELAME AJ V ZIMNOM OBDOBÍ !

 

 

Mexická limetka - najaromatickejšie plody

Cena 9.90
Dostupnosť: vypredané
Veľkosť:
K9, K10 (15 až 20 cm) pravokorenná rastlina

Cena bez DPH: 8.25
Kód produktu: 1731
Výrobca: INEX Plant

Popis rastliny :

Limetky sú priam nepostrádateľné pri príprave rozličných miešaných alkoholických aj nealkoholických nápojov, ktorým dodávajú nielen správny stupeň kyslosti ale aj nezameniteľnú citrusovú vôňu, ktorou sa odlišujú od citrónov. Limetky pochádzajú z tropickej časti Juhovýchodnej Ázie, odkiaľ sa už v staroveku ich pestovanie rozšírilo najskôr na blízky východ a do severnej Afriky, odtiaľ ich španielski kolonizátori preniesli do svojich dŕžav v Strednej a Južnej Amerike, kde našli svoju druhú domovinu. Poznáme dva základné, komerčne pestované typy limetiek, ktoré sa navzájom líšia nielen vzhľadom, ale aj kvalitatívnymi vlastnosťami. Prvou skupinou sú perzské (brazílske) limetky, ktoré majú pomerne veľké jemne zelené, šťavnaté plody ktoré sú zväčša bez semien. Stromček má len málo a malých tŕňov a veľké tmavozelené matné listy. Táto skupina limetiek sa pestuje na veľkých plantážach najmä na export do krajín EU a USA a je to najčastejšie predávaná limetka s ktorou sa bežne stretneme na pultoch našich hypermarketov. Rastlina je nenáročná, pomerne robustná a pri dobrých podmienkach spoľahlivo kvitne a rodí. Oproti druhej skupine limetiek je však oveľa menej aromatická a nedosahuje ani taký stupeň kyslosti. Druhou skupinou limetiek, ktoré sa však komerčne pestujú veľmi málo sú limetky mexické. Odlišujú sa drobnými, tmavozelenými, kyslými a vysoko aromatickými plodmi s množstvom semien. Rastlina je bohato otŕnená výraznými špicatými ostňami kvitne a plodí bohatšie ako perzské limetky. Mexické limetky sú tie pravé, ktoré sa používajú v Strednej Amerike ako príloha k tequille, mescalu a do miešaných nápojov ktoré sa z nich vyrábajú. V bytových podmienkach sa obom typom limetiek darí lepšie ako ktorémukoľvek citrónu, pretože vyžadujú pri pestovaní viac tepla ktoré im práve bytové podmienky dokážu zabezpečiť. Rastlina rodí častokrát už aj druhým rokom po zakúpení na okennom parapete keď dosahuje výšku len 30 až 40 centimetrov. Kvety sú intenzívne voňavé a rastlina kvitne viackrát do roka. Po opelení vetrom alebo prievanom sa vyvíjajú z kvetov plody, ktoré zberáme tesne pred dozretím, hneď ako sa ich farba začne meniť z tmavozelenej na svetlozelenú. Limetka má rada priepustnú výživnú pôdu, preto je vhodné do substrátu pridať drenáž (kamienky, štrk, perlit). V lete od mája do septembra dobre prosperuje aj vonku na balkóne či terase, pri vynesení von dávame na jar pozor aby listy nespálilo intenzívne jarné slnko.