Naposledy zobrazené

Zmena zasielania živých rastlín Jesenná sezóna 2018  :  Milí zákazníci.  Dovolujeme si vás informovať že momentálne dodanie živých rastlín môže trvať cca 2 týždeň od objednania.  Rastlinka je živý a krehký "tovar" preto sa musí precízne zabaliť !  Rastliny balime a odosielame v ten ist deň .

Treba mať na pamäti že Internetové obchody s elektronikou alebo parfémami nepracujú so živým tovarom a preto je možné takýto tovar obdržať v krátkom čase ako ste zvyknutí . 

ŽIVÉ RASTLINY ZASIELAME AJ V ZIMNOM OBDOBÍ !

 

 

Krutikvet Kombe

Cena 9.90
Pôvodná cena 13.94, Zľava 29 %
Dostupnosť: vypredané
Cena bez DPH: 8.25
Kód produktu: 2951
Výrobca: INEX plant

Strofanty, alebo slovensky krutikvety sú priam kultovými rastlinami dobrodružných poviedok o divokej tropickej Afrike. Jeden z najznámejších druhov, ktorý pochádza z pralesov a saván východnej Afriky je práve Strophantus kombe. Prečo sú tieto rastliny také slávne? Z ich semien totiž domorodé kmene oddávna pripravovali prudký šípový jed, ktorý používali na lov veľkých afrických zvierat, ktoré obývajú savany Tanzánie, Kene, Mozambiku a Ugandy. Do zmesi pripravenej z vody, rozdrvených semien pridávali ešte jedovatú šťavu východoafrických mliečnikov (Euphorbia), ktorá šípový jed zahusťovala a zvyšovala jeho priľnavosť k hrotu. Podstatou pôsobenia jedu Kombé s ktorým sa neskôr zoznámili aj Európania sú prudko jedovaté strofantínové glykozidy strofantín K a strofantín G, ktoré spôsobujú spomalenie činnosti srdcia, tlmia srdcovú frekvenciu a keď sa dostanú do krvného obehu zasiahnutá obeť zahynie na zástavu činnosti srdca. Prvé semienka strofantu priniesol do Európy anglický guvernér východnej Afriky sir John Kirke, keď si náhodne uložil do vrecka zubnú kefku s niekoľkými semenami strofantu. Po umytí zubov si všimol silné spomalenie srdcového rytmu. Po desaťročiach svoju pozornosť k strofantu obrátili aj vedci a z výťažkov strofantu vyvinuli veľmi účinný liek na spomalenie srdcovej frekvencie, ktorý zachránil už mnoho životov pacientom s chorým srdcom. V súčasnosti sa lieky zo strofantu používajú už len sporadicky, a v Afrike sa rastlina naďalej využíva na prípravu jedu pre tradičný lov. Jedovatosť je však len jedna stránka tejto pozoruhodnej rastliny. Druhou stránkou je najmä krása jej neobvyklých kvetov. Všetky druhy strofantov sa majú kvety s veľmi predĺženými korunnými lupienkami, ktoré vytvárajú akési cípy. Rastliny kvitnú ochotne aj v kultúre a staršie kry nás potešia každú jar množstvom krásnych kvetov. Na pestovanie rastlina nie je náročná. Vyžaduje svetlo až polotieň, priepustný substrát, v zime zníženú zálievku a oporu, po ktorej sa dlhé výhony kra môžu ovíjať. Kvôli jedovatosti strofanty nie sú vhodné do interiéru kde sa pohybujú deti.