Naposledy zobrazené

Zmena zasielania živých rastlín Jarná sezóna 2019  :  Milí zákazníci.  Dovolujeme si vás informovať že rastliny začíname zasielať až po mrazoch. Rastlinka je živý a krehký "tovar" preto sa musí precízne zabaliť !  Rastliny balime a odosielame v ten ist deň .

Treba mať na pamäti že Internetové obchody s elektronikou alebo parfémami nepracujú so živým tovarom a preto je možné takýto tovar obdržať v krátkom čase ako ste zvyknutí . 

 

 

Indický ženšen (Ashwagandha)

Cena 5.50
Dostupnosť: dostupná od augusta 2018
Cena bez DPH: 4.58
Kód produktu: 1841
Výrobca: INEX plant

Ak ste si do objednávky vložili aj túto rastlinu , upozorňujeme že Vašu objednávku budeme môcť vybaviť až po termíne ( Apríl ) 15.04.2014 Ak nechcete takú dobu čakať , odporúčame vám vytvoriť si dve nezávislé objednávky.

Indický ženšen alebo aj Ašhvagandha je názov neveľkého kríka ktorý je stáročia cenenou rastlinou staroindického liečiteľstva – Ayurvédy. Liečitelia v Indii ho zaraďujú medzi rastliny rasayana, teda tie, ktoré sa používajú na zvýšenie fyzickej a psychickej kondície, vytvárajú bariéru proti ochoreniam a zabraňujú tiež nepriaznivému vplyvu vonkajších podmienok na organizmus čím spomaľujú procesy starnutia.

Ašhvaganda patrí medzi základné bylinné toniká ayurvédskej medicíny a požíva sa pre posilnenie tela aj mysle. Má výrazné imunostimulačné pôsobenie, priaznivo ovplyvňuje mozgové funkcie. Viaceré pramene uvádzajú aj afrodiziakálne pôsobenie ašhvagandy a slúži aj ako nervové tonikum. Tisícročné skúsenosti indickej ayurvédy dokázali, že pravidelné užívanie ašhvagandy omladzuje, pomáha proti stresu, stimuluje celý organizmus a dodáva mu energiu. Podstatou pôsobenia tejto rastliny sú alkaloidy zo skupiny withanolidov a steroidné laktóny, ktoré pôsobia imunostimulačne. V mozgu dokážu chrániť a zvýšiť produkciu antioxidačných enzýmov – superoxid dismutázy, katalázy a glutatión peroxidázy, ktoré sú najvýraznejšie pri koreni tejto rastliny. Tým sa dá vysvetliť antistresový, protizápalový a omladzujúci účinok tejto liečivej rastliny. Podpora produkcie oxidu dusnatého v cievach má zase za dôsledok antiaterosklerotické a afrodiziakálne pôsobenie. Ašhvaganda je veľmi prospešná pre starších ľudí, pre ľudí v rekonvalescencii po chorobe a pre náročne fyzicky alebo psychicky pracujúcich.

Ašhvagandha je trvalka, ktorá je na pestovanie veľmi nenáročná, vyžaduje akurát plné slnko, bohatú zálievku a v období vegetačného kľudu umiestnenie do chladnejšej ale svetlej miestnosti. Nie je mrazuvzdorná. Korene zberáme až zo starších (2- 3 roky), kvitnúcich rastlín.