Naposledy zobrazené

Zmena zasielania živých rastlín Jesenná sezóna 2018  :  Milí zákazníci.  Dovolujeme si vás informovať že momentálne dodanie živých rastlín môže trvať cca 2 týždeň od objednania.  Rastlinka je živý a krehký "tovar" preto sa musí precízne zabaliť !  Rastliny balime a odosielame v ten ist deň .

Treba mať na pamäti že Internetové obchody s elektronikou alebo parfémami nepracujú so živým tovarom a preto je možné takýto tovar obdržať v krátkom čase ako ste zvyknutí . 

ŽIVÉ RASTLINY ZASIELAME AJ V ZIMNOM OBDOBÍ !

 

 

Čínsky strom šťastia

Cena 20.00
Dostupnosť: v roku 2018 nedostupná
veľkosť:
K2l, K4l (0,5 m a viac)

Cena bez DPH: 16.67
Kód produktu: 1881
Výrobca: INEX Plant
KS

Tento neveľký strom sa vyskytuje v teplých subtropických oblastiach juhovýchodnej Číny kde je však vzácny. Je to rastlina mimoriadne pozoruhodná z farmakologického hľadiska, pretože je priamym zdrojom chemoterapie používanej pri liečbe väčšiny nádorových ochorení. Túto jej pozoruhodnú vlastnosť poznali už pred stáročiami v Číne, kedy mladé listy a kôru využívali nielen pri liečbe nádorových ochorení, ale aj pri potláčaní mykotických infekcií rôznych častí ľudského organizmu. Mladé časti rastliny obsahujú veľké množstvo pentacyklického alkaloidu kamptotecínu s výraznými protinádorovými účinkami. Žiaľ, ako je všeobecne známe, chemoterapia zastavuje rast nielen nádorových buniek, ale aj všetkých buniek v živom organizme, ktoré sa delia práve inhibíciou enzýmu DNA topoizomerázy I, ktorá sa zúčastňuje v procese replikácie genetickej informácie. Z toho vyplýva aj silná toxicita a množstvo nežiaducich účinkov, ktoré so sebou liečba kamptotecínom nesie. Od samotného kamptotecínu bolo odvodených množstvo semisyntetických derivátov ako napr. topotecan a irinotecan, ktoré sa pod rôznymi komerčnými názvami (Camptosar, Hycamtin) používajú na liečbu rozličných typov rakoviny dodnes. Pretože na získanie lieku je potrebná extrakcia rozličných častí rastliny (listy a kôra), dostal sa tento druh takmer na pokraj vyhubenia v lokalitách jej prirodzeného výskytu v Číne. V súčasnosti sa v obmedzenom množstve pestuje na plantážach využívaných ako surovinová základňa pre farmapriemysel. Kamptotéke sa darí na priamom slnku alebo v miernom polotieni na balkóne či terase, ktoré ozdobí svojimi sviežozelenými pílkovito zubatými listami. Dôrazne vystríhame pred samoliečbou touto rastlinou, lebo jej obsahové látky sú bez špecifickej úpravy pre organizmus toxické a môže dôjsť k poškodeniu zdravia alebo otrave.